W3C Validation nedir?

Html Validator

World Wide Web Consortium (W3C) uluslararası bir topluluktur, internetteki web standartlarını belirleyen servistir. W3C Validation standartları HTML programlama dilinin yaratıcısı Tim Berners Lee tarafından geliştirilmiştir. W3C Standardı Web Siteleri için Web Standartlarını belirleyen tüm dünya kuruluşları tarafından kabul gören bir servistir.

W3C Validation standartları ne işe yarar?

w3c-validationİnternetteki web standartlarını belirlemekte olan W3C validation standartları tarafından desteklenmeyen herhangi bir programın yazılması uygun değildir çünkü sadece W3C Validation standartları tarafından desteklenen programlar dünya genelinde kabul görmektedir. Ayrıca tasarlanmış olan herhangi bir web sitesinin tüm internet tarayıcılarında düzgün bir şekilde çalışabilmesi için W3 Validation standartlarına uyumlu olması ön koşuldur.

W3 Validation standartları sadece yazılım ve web sitesi standartlarını belirlememekte arama motoru programcılarının uymaları gereken standartları da belirlemektedir.

Web sitelerinin ve yazılımların tüm web tarayıcılarında düzgün olarak çalışabilmesi ve dünya genelinde kabul görebilmesi için dünyadaki web standartlarını belirleyen W3C Validation standartlarına uyumlu olması gerekmektedir.

W3C Standartına uygun yapıda hazırlanan Web Siteleri;

  • Hızlı açılırlar.
  • Google ve diğer arama motorları için ekstra hit alırlar.
  • Kurallara uygun web siteleri aynı zamanda prestij olarak kabul görülür
  • Mobil ve Tablet Pc kullanan ziyaretçiler için çok önemlidir.
  • Tüm Web Tarayıcıları ile uyumlu bir siteye sahip olursunuz.
  • Seo Optimizasyonu için çok önemli bir etkendir.
  • Gereksiz kodlardan arındırılmış bir alt yapıya sahip siteniz olur.

Emir Web Tasarım olarak W3C standartlarına uygun bir web sitesini öneriyoruz.