VMware ip tanımlama

Satın aldığınız sunucuya işletim sistemini kurdunuz ve internete bağlanamıyorsunuz bir çok nedeni var ve maalesef hiç bir yerden ücretsiz destek almanız kolay değil. İnternetteki bir çok makaleler anlatılmasına rağmen açık ve net olmadığı için ayrıntılı bir konu bulmanız ve sorunuzu çözmeniz kolay değil.

Neden bunları anlatıyorum yaklaşık 2-3 gün boyunca bu sorunları bende yaşadım. Direk bu işi yapan kişilerle görüşmeme rağmen standart çalışmanın dışına çıkanı göremedim. Yani hem centos kurup web server kurup hem de desktopu kurarak masaüstü bir işletim sistemi kurmanın ne denli zor ve çoğu kişinin bu konuda eksikliğini gördüm. Neyse size bugün almış olduğunuz sunucuya VMware esxi kurup işletim sistemi kurduğunuz sanal sunucuya (VPS Hosting) ip ataması nasıl yapılacak onu anlatacağım.

VMware ip tanımlama Centos 6.6 64 bit

Centos kurulumunu yaptığınızı farzederek işe başlıyorum. Eğer centos kurulumunu yapmadıysanız burada ki konumuzu incelemenizi tavsiye ediyorum.

Kurulumu yaptık ve open console tuşuna basarak konsolu açtık. Sırasıyla şu işlemleri yapıyoruz. (Not : Anlatım OVH Sunucuları için geçerlidir. Farklı sunucularda Gateway veya subnet mask farklılık gösterebilir. )

 • Önce cd /etc/sysconfig/network-scripts yazıp network-scripts klasörüne giriyoruz. Böyle yazmamın amacı girdiğiniz yeri görün diye ezbere değil de farkında olarak yapmanız hem olayı kavramanızda hem de farklı serverlerde sorun yaşamanızı engelleyecektir.
 • dir yazarak ifcfg-eth0(sıfır) dosyasının bulunduğunuz klasörde olduğunu görüyoruz. ve ardından nano veya vi editörünü kullanarak düzenlemeler yapacağız.
 • nano /etc/sysconfig/network-scripts ifcfg-eth0 yapıyoruz
  DEVICE=eth0
  BOOTPROTO=none
  ONBOOT=yes
  USERCTL=no
  IPV6INIT=no
  PEERDNS=yes
  TYPE=Ethernet
  NETMASK=255.255.255.255
  IPADDR=ipadresiniz
  GATEWAY=Sunucu.IP.Adresi.254
  ARP=yes
  HWADDR=ma:ca:dr:es:in

Burada NETMASK ( OVH nin verdiği ve kullanmanız gereken netmask dir. Farklı sunucularda değişkenlik gösterebilir.)

IPADDR satın aldığınız ip adresi – Fail over ip olarak geçer ama sunucu ip adresi değildir.

GATEWAY sunucu ip adresinin son 3 rakamını silip 254 yazacaksınız. Yani 123.45.67.89 ip adresiniz olsun. GATEWAY 123.45.67.254 olmalı
Sponsor Reklam
HWADDR mac adresiniz oluyor eğer kontrol panelinize gidip satın aldığınız ip ye giderseniz minik çark (ayar) tuşuna basıp Add a Virtual Mac tıklıyor ve yeni mac adresi oluşturuyoruz.

mac-adresi-olusturma

 • Vi veya nano editörü ile yeni bir dosya oluşturuyoruz. route-eth0(sıfır)

/etc/sysconfig/network-scripts/route-eth0
Sunucu.IP.Adresi.254 dev eth0
default via Sunucu.IP.Adresi.254 dev eth0

buradaki sunucu ip adresinizin sonuna 254 ekleyerek oluşturuyoruz.

route-eth0-ayarlama

 • Evet kurulum tamamlandı. Artık network servisini yeniden başlatmamız gerekiyor.
  service network restart
  Burada dikkat etmeniz gereken [ OK ] olduğunu görmeniz yeterli olacaktır. İnternetin geldiğini anlamak ve ilk güncellemeyi yapmak için yum -y update yapmamız yeterli olacaktır.

Umarım makale işinize yaramıştır.10 yorum

 • emre

  merhaba,
  nano /etc/sysconfig/network-scripts ifcfg-eth0

  KOMUTUNDAN SONRA GNU NANO 2.0.9 Yeni arabellek modified ekranı altında boş bir ekran çıkıyor. Sorun neden kaynaklı bulamadım, sanırım sanal makinam CENTOS 6.5 internete cıkmıyor…. Bir türlü cpanel yükleyemedim.

  • nano /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0

   arada boşluk olmayacak. şöyle de yapabilirsin emin olmak adına… root dizinde olduğunu farz ederek

   cd /etc enter
   cd sysconfig enter
   cd network-scripts enter
   dir
   (ekranda ifcfg-eth0 gördüğünde ki farklı bir dosya da olabilir. Ama dosyanın içinde eth0 olması gerek (en azından benim çalıştıklarımda vardı)
   nano ifcfg-eth0 enter

 • Çok teşekkür ederim EMİR ÜSTAD, verdiğiniz bilgilere göre yaptım, ifcfg-eth0 dizinindeki kodlara DIKKAT EDİN ARKADASLAR bir satırdaki “no” kısmını “yes” yaptım. sonra services network restart ardından yum -y update….. VE mirrorlist hatası tarih oldu ;) bundan sonra cpanel başarıyla yükleniyor.

  Hayırlı Günler Herkese…

 • ALİ

  ovh de vitural mac ile yazdığım mac adresleri aynı fakat bu hatayı alıyorum: http://i.imgur.com/zsKFWJD.png

Leave a Reply

three × four =