Ssh ile web site yedeği alma ve restore işlemi

Eğer cPanel kullanıyor ve lisans süreniz bitti ise veya backup işlemlerini bir kaç komutla hızlı bir şekilde yapmak isterseniz bunun için putty giriş yapmanız ve bir kaç komut girmeniz yeterli olacaktır.

Önecelikle ssh ‘a root olarak login oluyoruz ve aşağıdaki komutları yazak toplu yedek alıyoruz. (Bu işlem için root yetkiniz olması gerekiyor.

cd /home

dizinine giriyoruz yedek almanın bi kaç yolu var. tek bir hesabın yedeğini alacaksak /scripts/pkgacct kullaniciadi yapmamız gerekiyor. Buradaki kullanıcı adı sitesinizin kullanıcı adı oluyor. Eğer site login adınızı bilmiyor veya emin değilseniz ” dir ” yaparak dizinleri görüntüleyebilir ve kullanıcı adınızı görebilirsiniz.

Ardından home dizininde oluşacak yedeği sitemizin root bölümüne taşıyıp chmod ayarlarını 777 yaparak yedeğimizi tarayıcı ile indirmemiz gerekiyor.

yedek oluşturulduğunda size cpmove-usename.tar.gz şeklinde bir dosya oluşturup yedeklemeyi bitirdiğini ve oluşturduğu dosya adının ne olduğunu ekranda bildirecektir.  Önce şu kodu yazıyoruz.

chmod 777 cpmove-username.tar.gz (Buradaki username sizin sitenizin kullanıcı adı oluyor. Örneğin benim sitemin kullanıcı adı emirwebtasarim)

 

mv cpmove-USERNAME.tar.gz USERNAME/public_html (Username login adı oluyor düzenlemeyi unutmayın)

ardından almış olduğumuz yedeği indirme işlemi yapacağınız. Bunun için tarayıcınızı açıp yedek aldığınız sitenin adresi ve yedek dosyamızı yazıyoruz.

www.siteadresi.com/cpmove-username.tar.gz

indirme işlemi başlayacaktır. Eğer 404 hatası alırsanız büyük ihtimal yol veya dosya adı hatalı olduğu içindir. Örnek vermek gerekirse benim aldığım yedeği indirmem için tarayıcıya yazacağım adres şu şekilde : www.emirwebtasarim.com/cpmove-emirwebtasarim.tar.gz

Eğer herhangi bir sorun yaşar veya yedekleme işini yaparken problem ile karşılaşırsanız konu altına yorum bırakmanız yeterli olacaktır. Videomuzu izleyerek işlemleri daha rahat yapabilirsiniz.

İyi Günler umarım size yardımcı olmuşumdur.

Kenan AĞKURT