Ssh ile kullanılabilecek yararlı komutlar

Ssh ile büyük boyutlu dosyaları listeleme

Eğer sunucunuzda / Vps hosting’inizde aşırı yer kaplayan log dosyaları veya kalıntı tmp dosyaları kalmış olabilir ve bir yerden sonra sunucunuzda çok fazla yer kaplayarak sunucunuzu şişirebilir. Eğer bu dosyalara zamanında müdahale edilip silinmezse sunucunuzun tıkanmasına ve kitlenmesine yol açabilir. Bu yüzden silinmesi ve yer açılması gerekiyor. Putty ile sunucunuza / Vps Hosting giriş yapın ve aşağıdaki kodu yazarak sunucuyu yoran dosyaları listeleyin.

 

find / -type f -size +150M -exec ls -lh {} \; | awk '{ print $5 ": " $9 }' |sort -n

Burada dikkat etmeniz gereken nokta +150m yazan bölüme daha büyük veya küçük MB yazabilirsiniz.Listelenen dosyaları silmek için ” rm ” komutunu kullanabilirsiniz. ” rm -rf” yaparak ta klasörü silebilirsiniz.

Ssh ile Hesap Silme

Eğer açmış olduğunuz hesabı silmek istiyorsanız bunu cPanele girmeden ssh kullanarak yapabilirsiniz. Putty ile root girişi yaptıktan sonra aşağıdaki komutu yazmanız yeterli olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken hesab adınızın domain adı ile aynı olmadığıdır. Örnek vermek gerekirse www.emirwebtasarim.com sitesini silmek istersek hesap adını bilmemiz gerekiyor. Hesap adı genelde daha kısa olur. emirweb hesap adıdır. Eğer hesap adını hatırlamıyorsanız veya emin olmak istiyorsanız aşağıdaki komutları kullanarak hesap silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.  Sırasıyla aşağıdaki kodları uyguluyoruz.

cd /home
dir

Bu işlemi yaptığımızda cPanelde açılmış olan tüm hesapları listeleriz. Ardında hangi hesabı sileceksek aşağıdaki kod ile silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

/scripts/removeacct hesapadi

Örnek vermek gerekirse /scripts/removeacct emirweb şeklinde kullanılır.