SMTP error from remote mail server after MAIL hotmail Hatası

Eğer maillerinizi, özellikle de hotmail uzantılı maillere göndermede sorun yaşıyorsanız bu makalemiz size yardımcı olacaktır. Göndermiş olduğunuz mail karşıya iletilmiyor ve size “Mail Delivery System” den mailinizin iletilmediğine dair aşağıdakine benzer bir mail geliyorsa size anlatacağımız adımları tek tek uygulayarak bu sorunu çözebilirsiniz.

This message was created automatically by mail delivery software.

A message that you sent could not be delivered to one or more of its recipients. This is a permanent error. The following address(es) failed:

[email protected]
host mx2.hotmail.com [207.46.8.199]
SMTP error from remote mail server after MAIL FROM:<[email protected]> SIZE=2070:
550 SC-001 (BAY004-MC6F15) Unfortunately, messages from 51.254.64.252 weren’t sent. Please contact your Internet service provider since part of their network is on our block list. You can also refer your provider to http://mail.live.com/mail/troubleshooting.aspx#errors.

Buradaki işaretlemiş olduğum kalın yazan “550 SC-001 (BAY004-MC6F15)” sizde farklılık gösterebilir ve hata kodunuzu belirtir. Bunun dışında bir çok farklı hata kodları vardır.

Hata Kodları

# 550 SC-001 Microsoft’un mail gönderme politikası nedenleriyle tarafından reddedilen e-posta anlamına gelmektedir. Büyük ihtimal spam kurallarını ihlal ettiğiniz için veya IP/Domainizin mail skoru düşük olduğu için veya spf kayıtları eksik hatalı olduğu için olabilir bu konuda servis sağlayıcınız ile görüşmeniz ve gerekirse yeni bir ip satın alarak sorunu çözmeniz gerekebilir. Aşağıdaki link üzerinden IP/Domainizin itibar sorgulaması ve Spf Kayıtlarının doğruluğunu kontrol edebilirsiniz.
mta-reputation-score-check
# 550 SC-002 spf kayıtlarında sıkıntı olabilir veya namespace – hostname ayarları hatalı yapılmış olabilir.

# 550 SC-003 IP adresiniz açık bir proxy arkasına gizlenmiş gibi görünüyor servis sağlayıcınız ile görüşmeniz gerekiyor.
# 550 SC-004 IP adresiniz spam kurallarına uymadığı için blok yemiş ve bir çok kullanıcıdan bu IP adresinden gelen postalarla ilgili birçok şikayet alındığı için blonlanmış görünüyor. Gönderenlerin istenmeyen alıcıları e-posta listesinden kaldırmasına yardımcı olmak için hazırlanmış ücretsiz bir Program olan Microsoft’un Önemsiz E-Posta Raporlama Programımıza (JMRP) kaydolmanızı öneririz.(https://mail.live.com/mail/services.aspx). E-posta / ağ yöneticisi değilseniz, lütfen yardım için E-posta / İnternet Hizmet Sağlayıcınızla iletişime geçin anlamına gelmektedir.

# 550 DY-001 php mail üzerinden veya güvensiz SMTP protokulü üzerinden gönderildiği için bu hatayı almaktasınız. Emin olmak adına aşağıdaki site üzerinden sitenizi veya ip adresinizi sorgulayarak ip ‘nizin blacklistte olup olmadığını öğrenin.

# 550 DY-002 Gönderilen mailde virüs olma ihtimalinden gönderilemedi.

# 550 OU-001 Ip adresinizin blackliste düşmüş olabilir aşağıdaki link üzerinden sorgulamasını yapabilirsiniz.

# 550 OU-002 Spam kurallarına uygun olmayan veya domain itibarı düşük olması.

# 421 RP-001  Microsoft hotmail mail sunucusuna bağlanan posta sunucusu IP’si izin verilen oran sınırını aştı.
Hız sınırlamasının nedeni IP / alan adı sorunlarıyla ilgilidir. Aşırı mail gönderimi ve domain itibarı düşük olması.

# 220 SNT0-MC3-F28.Snt0.hotmail.com toplu mail gönderimi /Spam mail gönderildiği için gönderilemedi.

İşlemlere başlamadan önce ilk yapmamız gereken sitemizin veya ip adresimizin blackliste girip girmediğini öğrenmek olacak bu yüzden aşağıdaki linke tıklayarak sitemizi kontrol ediyoruz.


Blacklist ip sorgulama

http://mxtoolbox.com/blacklists.aspx

Spf Kayıtlarını sorgulama

http://mxtoolbox.com/spf.aspx

IP / Domain skorunuzu kontrol etmek için

https://www.senderscore.org

emirwebtasarim-blacklist-check

Gördüğünüz üzere herhangi yer almıyoruz fakat hala hotmail’e mail gönderemiyoruz. ( Eğer herhangi spam serverde blackliste girmişseniz çıkmak için size destek verebiliriz. İletişim bölümünden veya 0850 5321677 no’lu telefon ile bize ulaşabilirsiniz.) Yapmamız gereken en basit çözüm ip adresimizi yenilemek olmakla beraber hızlı çözümdür ve geçici çözüm olarakta düşünebilirsiniz. Sorunu çözmek için ilk yapmamız gereken;

https://postmaster.live.com/snds/JMRP.aspx adresine tıklayarak login oluyoruz ve ip adresimizi girerek sisteme kaydını gerçekleştiriyoruz. İngilizce bir yapı olduğu için sıkıntı yaşabilirsiniz.