Schema org nedir? Nasıl kullanılır?

Schema org nedir?

Öncelikle Schema.org sitesini ve görevini kısaca özetlemek gerekirse, Schema.org, İnternet’te

üzerinde oluşturulan tümyapısal veriler için şema oluşturma, dijital koruma ve tanıtma vizyonuna sahip, ortak çalışan, topluluk faaliyetidir. Bazı çok büyük Sponsor şirketlerden (Google, Microsoft, Yahoo ve Yandex -alfabetik sıraya göre) maddi ve manevi destek alarak, insanlara gelen ham verileri işleyerek şema yapmasıdır diyebiliriz.

Peki sitemiz için Schema nasıl kullanılır?

Burada dikkat etmemiz gereken ilk ve en önemli nokta biz ne yapıyoruz ve neyi ön plana çıkarmamız gerekiyor. Eğer satış yapan bir firma isek, ürünlerimizi açıklamaları, ürün fotoğrafı ve fiyatını ön plana çıkarmamız gerekiyor. Veya eğer sürekli makale ve içerikle zenginleştirdiğimiz bir site varsa, ziyaretçiler okuyarak size puan veriyorsa verilen puanları ön plana çıkabiliriz. Bunların dışında eğer sitenizde video varsa Google arama, yandex ve bing aramalarında video formatı görseli ve süresini belirterek diğer sitelerden arınabilir ve dikkat çekebilirsiniz.

Schema.org sitesini kullanarak basit kodlamalar nasıl yapabiliriz.?

Bu konuda anlatıma başlamadan önce biraz dikkat ve çok azda olsa basit bir ingilizce ile bu işin üstesinden geleceğinizi düşünüyorum. Basit bir örnek vererek ne yapabileceğimiz gösterelim. Bu işleme başlamadan önce yapmak istediğiniz sitenin yedeğini almanızı tavsiye ediyoruz. Ve sitenize yapacağınız her türlü hatalardan sorumluluk kabul etmeyeceğimizi beyan ederiz. Eğer bu konuda tereddütünüz var ve basit Html kodlamasından haberdar iseniz tavsiyemiz yapılacak işi ehline teslim etmenizdir. Bu konuda ücretli destek verdiğimizi ve yaptığımız tüm işlerimizi faturalandırdığımı bildirmemiz gerekmektedir.

Eğer video yayınlayan bir siteniz varsa (Ben örnek olarak destek verdiğimiz vizyonfilmhd.com site üzerinden yapılan işlemleri takip edebilirsiniz.

Örnek aldığımız sitede değişiklik yapmadan önce ne yapacağımızı iyice ölçmemiz gerekmektedir. Film sitesinde dikkat edilmesi gereken ilk iş anasayfayı öne çıkarmak yerine içeriği yani ürün sayfalarımızı öne çıkartmak gerekmektedir.

Burdan yola çıkarak önce schema.org sitesini açıyoruz ve üst sol köşedeki schemas (http://schema.org/docs/schemas.html) linkine tıklıyoruz. Açılan sayfa ingilizce olacağı için ufakta olsa ingilizcemiz olması gerekiyor veya translate kullanarak yardım alabilirsiniz.

Öncelikli olarak sitemizde neler barıyor. Film sitesi üzerinde çalışma yapacağımız için ben video ve sistemde oyuncu ve yönetmen olacağı için person bölümünü seçiyorum. Bunların dışında yorum ve rating olan kısımları da alabiliriz.(http://schema.org/Movie, http://schema.org/VideoObject, http://schema.org/Person, http://schema.org/AggregateRating, http://schema.org/Review)

ilk adımda sitemizin teması veya dosyalarına ulaşmamız gerekiyor. Benim çalışma yaptığım sistem wordpress üzerine kurulu olduğu için Panel üzerinden -> Görünüm / Düzenleyici bölümü kullanabilirim veya Filezilla tarzı program ile dosyalara erişim sağlayıp gerekli düzenlemeleri yapabilirim.

Düzenleyeceğimiz dosya single.php veya page.php oluyor genelde, evet işleme başlayalım. Ben http://vizyonfilmhd.com/bleed-for-this-2016-turkce-altyazili-izle.html sayfası üzerinden çalışma yapacağım. Filmin başlığı ile başlayalım. ” <h1 class=”film-title“> ” arasında bulunuyor. (CTRL+U yaparsanız kaynak kodundan bulabilirsiniz.) Hemen bir üst bölümde bulunan <div class=”film-top“> etiketini <div class=”film-top” itemscope itemtype=”http://schema.org/Movie”> şeklinde ve  <h1 class=”film-title“> etiketini ise “<h1 itemprop=”name” class=”film-title”> şeklinde değiştiriyoruz. Bu işlem css ile yapılandırılmış olan siteye zarar vermez. Bu şekilde tüm sistemi yapılandırmamız gerekiyor. Size fikir vermesi için vermiş olduğum film linkinin kaynak kodlarını kullanabilir veya http://schema.org/Movie sitesinde ( Size hangi bölüm yarıyorsa) en altta Examples bölümünden ilham alabilirsiniz.