Rich Snippets Nedir? Rich Snippets ile sitenize görsellik katın.

Rich Snippets Nedir?

Google ve bir çok arama motoru sayfalarınızdaki içeriğin ne olduğunu  anlarsa, bunu aramalarda ziyaretçilerin karşısına görsel olarak çıkarır. Bu işlemi Rich Snippets olarak adlandırabiliriz. Türkçeye çevrildiğinde anlam ifade etmediği için (Zengin Snippetler) Rich Snippets olarak yazıma devam edeyim . Örneğin, bir restoran snippet’i ortalama yorum ve fiyat aralığını gösterebilir; bir yemek tarifi sayfası snippet’i toplam hazırlama süresini, bir fotoğrafı ve yemek tarifinin yorumlarda aldığı kullanıcı oyunu gösterebilir; müzik albümü ise şarkıları sunarken snippet kullanarak her şarkının yanında dinlemek için bir bağlantı görüntüleyebilirBu zengin snippet’ler, kullanıcıların siteniz aramalarıyla alakalı olduğunda bunu fark etmelerine yardımcı olur ve sonuç olarak sayfalarınız daha fazla tıklanabilir.

Rich Snippets ne işe yarar?

Aslında mantık olarak düşünürsek bir işimize yaramaz. Neden bunu yapmasanız da aramalarda çıkarsınız, peki neden yapmalıyız.

  1. Aramalarda yazı dışında bir görselin olması ziyaretçiyi çeker, tıklama isteği diğerlerine göre % 40 – 45 artar. (Bunu çalışma yaptığım bir site için söylüyorum ortalamaya veya istatistik sonucu değildir sadece kendi siteme göre çıkarttığım bir sonuç)
  2. Bana göre görsel çıkması o sitenin güncel ve en azından dikkatli olduğunu ve yenilikleri takip ettiğini gösterir.
  3. Yeniliği takip eden bir site kesinlikle geçmişte yaşayan bir siteden bir adım öndedir.
  4. Rich snippets kullanımı artmaya başladı bir nevi moda gibi algılayabilirsiniz. Modayı takip edin :)

Burda yazdıklarım kesinlikle benim kişisel görüşlerimdir ve bana göre doğru olduğunu düşündüğüm konuları sizinle paylaşıyorum ki bu konuda polemik yapmaya gerek yok ama sizinde görüşlerinizi burda görmek isterim

Üç adımda zengin snippet’ler

1. Bir işaretleme biçimi seçin.

Google, mikro veri kullanılmasını önerir, ancak aşağıdaki üç biçimden biri de kabul edilir. Bu biçimlerle ilgili daha önceden bilgi sahibi olmanız gerekmez, sadece temel HTML bilgisi yeterlidir. Yapısal Veri İşaretleme Yardımcısı sitenize mikro verileri nasıl ekleyeceğinizi gösterir.

Mikro veri (önerilir)
Mikro biçimler
RDFa
2. İçeriğinizi işaretleyin.

Google, bu içerik türleri için zengin snippet’leri destekler:

Yorumlar
Kişiler
Ürünler
İşletmeler ve kuruluşlar
Yemek Tarifleri
Etkinlikler
Müzik
Google, video içeriğin işaretlenmesini de tanır ve arama sonuçlarını geliştirmek için kullanır.

Bir sonraki konum bu verileri sitemizde nasıl işleyeceğiz. Okuduğunuz için teşekkürler