MySql versiyonunu yükseltme veya düşürme

MySql versiyonunu yükseltme

Eğer herhangi php script veya e-ticaret (Magento, Opencart, Prestashop vs.) tarzı bir yazılım kullanırken sizden Mysql versiyonunuzun düşük olduğunu ve yükseltmeniz gerektiğini isterlerse ne yapmanız gerekiyor. ( Örneğin Sorry, but we support MySQL version 5.6.0 or later şeklinde hata almışsanız ).

magento-sorry-but-we-support-mysql-version-5-6-0-or-later

Öncelikle WHM kullanıyorsanız WHM paneline giriyoruz. soldaki arama kısmına mysql upgrade yazarak veya Software -> Mysql /MariaDB Upgrade bölümüne tıklayarak giriş yapıyoruz.

mysql-mariadb-upgrade-paneli

Seçili olan sizin sahip olduğunuz mysql sürümüdür. Örnekte görüleceği gibi bizim sunucumuzun MySQL sürümü 5.5 . Burada önemli olan sürümü numarası dışında Stable versiyonu seçmektir. Yazımızda güncel sürüm (Stable versiyon) 5.6 görülüyor. Seçtikten sonra next yaparak sonraki adıma geçiyoruz. Ardından aşağıdaki gibi bir gelecek.

mysql-mariadb-upgrade-warnings
MySQL / MariaDB Upgrade (Step 2 of 7) Upgrade Warnings

Burada upgrade yapılmadan önce mutlaka yedek alınması ile ilgili uyarılar yazıyor. İlkinde başlamadan önce yedek alın diyor. Diğerinde de downgrade yapacaksanız sistem güncel olduğunda desteklemeyebileceğini ve geriye dönüşün olmayacağını söylüyor. Bu uyarıları kabul ederek Continue tuşuna basarak devam ediyoruz. (1)

Sonraki adımda önümüze 3 farklı seçenek gelecek.

1. Seçenekte (Unattended Upgrade) seçerseniz güncelleme bittikten sonra Apache, PHP aynı zamanda Ruby Gems güncellecek ve Rebuild yapılacaktır.  <! eğer Apache ve php de güncel değil ve güncellemeniz gerekiyorsa bunu seçebilirsiniz.

2 Seçenekte ise Partially-interactive Upgrade seçerseniz sadece Ruby Gems güncellecek fakat eğer isterseniz güncelleme bitiminde isterseniz php ve apache güncelleyebileceksiniz.

3. Seçenekte Interactive Upgrade ise tüm işlemler bir kerede yapılacak ve tekrardan güncelleme yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Burada en mantıklı olan 3. seçenek olmakla beraber eğer sunucunuzdaki Php ve Apache güncel ise 2. seçeneği de seçebilirsiniz ki benim sistem güncel olduğu için 2. seçenek seçili gelmiştir.

mysql-mariadb-upgrade-type

Partially-interactive Upgrade seçeneğini seçerek devam ediyorum( Siz kendinize göre en uygun olanı seçmelisiniz.)

mysql-mariadb-upgrade-kurulumu

Seçtiğimi bölümüne göre diğer adımları görebilirsiniz ama ben güncellemeyi es geçtiğim için 7. adımdan devam ediyorum ve sistem Mysql versiyonumu güncellemeye başladı. Bitiminde iste Mysql versiyonum en son güncel versiyona geçmiş olacaktır.

Dipnot 1: Yapılan işlemlerde sitemiz sorumluluk kabul etmemektedir. Bu işi yaptırmanız gerekiyor ise ücretli destek alabilirsiniz. İletişim bölümünden veya info@emirwebtasarim.com e-posta adresi ile bize ulaşabilirsiniz.Leave a Reply

two × one =