Memcached (Cache Server) kurulumu – Centos 32bit / 64bit

Memcache Nedir? Memcached (Cache Server) kurulumu

Memcache açık kaynak bir cache (Bellek) sunucusu olup özellikle çok büyük veritabanına ve ziyaretçiye sahip siteler tarafından kullanılan bir yazılımdır. Youtube, Twitter, Facebook, Reddit, Pinterest gibi çoğu büyük sitelerde kullanılmaktadır.

Çok sık kapanan (suspend) ve cpu aşımı yaşayan sitelerin ve de özellikle wordpress gibi database çok yoran CMS yazılımları için birebir olan memcached kurulumu için sunucu veya vps / vds tarzı bir server sahibi olmanız gerekiyor.

Memcache Kurulumu Nasıl Yapılır?

Kurulum için Putty programını kullanmayı biliyor olmanız gerekmektedir. Putty programı ile ilgili yazıma şu konudan ulaşabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Memcached Centos 64 bit kurulumu için

wget http://memcached.org/latest
tar -zxvf memcached-2.0.10.tar.gz
cd memcached-1.x.x
./configure && make && make test && sudo make install

burada dikkat edilmesi gereken kurmuş olduğunuz memcache hangi versiyonu yüklemiş olduğudur. Mesela 06 (Haziran) 2014 yılında benim şu an kurduğum Memcache stable versiyon memcache-2-2-6 versiyonudur. Peki siz nasıl anlayacaksınız. Root ana dizininde olduğunuzu varsayıyorum. Önce dir komutu ile klasörlerinizi kontrol edin muhtemelen mcache dizinini göreceksinizdir. cd mcache diyerek mcache dizinine giriyoruz daha sonra tekrar dir komutu ile klasörlerinize göz atalım. Benim gördüğüm klasörler şu şekilde

  • memcached-2.2.6.tar.gz
  • memcached-1.4.5.tar.gz
  • libevent-2.0.10-stable.tar.gz
  • memcached-1.4.5.tar.gz

Ben burada memcache-2.0.10 versiyonun stabil olduğunu düşünerek kurulumunu yaptım ama size stabil versiyonunu kurdurttum. Tabi burda 2.2.6 versiyonunu da kurabilirdiniz.

Kurulum işlemi bittikten sonraki adım ise memcache serveri aktif hale getirmek