Google da Bu sayfanın çevirisini yap yazısını kaldırmak

Bu sayfanın çevirisini yap yazısını kaldırmak

Google aramalarında sitelerinde yanında çıkan, yabancı siteleri Türkçe’ye veya farklı dile çevirmemizi sağlayan faydalı bir olan Google Translate bazen bizi çileden çıkardığı bir gerçektir. Özellikle Türkçe olan bir sayfanın türkçeye çeviri yapma isteği sayfanızda olan kodlama eksiği veya hatası olarak görülür.

Peki “Bu sayfanın çevirisini yap” yazısını nasıl kaldırabiliriz. Çok kod bilginiz olmayabilir ama bu işi yapmak için çok basit bir kod var.

Sitenizi ftp programı kullanarak internet sayfanızın dosyalarına erişim sağlayın ve index.php dosyasını bir not defteri ve HTML Editör yardımı ile açın. Eğer joomla veya WordPress tarzı yazılım kullanıyorsanız, Temanızın bulunduğu bölümü açıp index.php dosyanızı açın.

Yapacağınız şey

<head> Etiketinden sonra

<meta name="google" value="notranslate">

Etiketini eklemeniz yeterlidir. Bu kadar basit

Örnek olarak aşağıdaki kodlamayı inceleyebilirsiniz.

<!DOCTYPE html>
<html lang="tr">
<head>
<meta content="text/html; charset=utf-8" http-equiv="Content-Type">
<meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=edge">
<meta name="google" value="notranslate">
<meta name="application-name" content="Gmail">
<link rel="shortcut icon" href="/mail/u/0/images/favicon2.ico" type="image/x-icon">
</head>

Anlatılan işlemi tamamladınız artık yapmanız gereken google ‘nin tarama yapıp komutu gördüğünde otomatik olarak çeviri özelliğini kapatması…

Bu işlem ise ortalama 1 haftayı alabiliyor. Sizin siteniz ve google amca ile ilişkinize bağlı :) eğer hızlı index alan bir siteniz varsa bu süre daha da kısalır.