Easy Apache v3.28.7 Kurulumu, Derlenmesi Videolu Anlatım

Easy Apache v3.28.7 Kurulumu

Daha önceki makalemizde resimli olarak  Whm Kurulumu anlatımı yapmıştık Whm (cPanel) kurulumunu yaptıktan sonra ilk yapmanız gereken ilk işlem php derlemesi yapmak yani Easy Apache kurulumu ( derlemesi) yapmak olmalıdır. Peki kurulum yaparken nelere dikkat edeceğiz.  Anlatımı adım adım yaparken Easy Apache kurulumunu resimli olarak anlatacağım. Yine de kafanızı karıştıran bir durum olursa çekinmeden konu altındaki yorum bölümünü kullanarak bana sorularınızı sorabilir veya anlatmamı istediğiniz bir yer varsa detaylı olarak elimden geldiğince anlatmaya çalışırım.  Evet şimdi Bismillah deyip Easy Apache v3.28.5 Kurulumuna başlayalım.

Easy Apache v3.28.7 Kurulum Videosu

Easy Apache Kurulumu

1. adım

Öncelikle Whm panelimize giriş yapıyoruz.  ip.no:2086 şeklinde giriş yaptıktan sonra (root girişi yapmalısınız eğer reseller veya web hosting kullanıyorsanız bu işlemi yapmaya yetkiniz olmayabilir. Hosting firmanızla görüşmeniz gerekecektir.)  EasyApache (Apache Update) linkine tıklayıp Build  buttonuna tıklıyoruz. ( Muhtemelen default seçili olacaktır, seçimi değiştirmeden tuşa basmanız yeterli olacaktır.) Size php derlemesini yapacağını soracaktır. Ok ve sonradan da Understand tuşuna basarak işlemi başlatıyoruz.

easy-apache-v3-26-10-guncelleme-1-adim

2. adım

Bu adımda Easy Apache sunucunuzu en son güncel versiyonuna güncelleyecektir. Eğer whm sıfır kurulum yapmışsanız bu işlem biraz zaman alabilir. Sayfayı değiştirmeden güncellemenin tamamlanmasını bekliyoruz.

easy-apache-v3-26-10-guncelleme

 

Easy Apache güncelleme olayını bitirdikten sonra aşağıdaki gibi bir kutu açılacak ve ayarların güncellendiğini göreceğiz. Buraya kadar anlattığımız, sadece Easy Apache versiyonunu son sürüme güncellemek oldu. Size tavsiye en azından aylıkta olsa arada güncelleme yaparak sisteminize en güncel versiyonu yüklemenizdir. Stabil çalışmasını ve güncellenmiş olmasını sağlamış olursunuz.

configure-php-ve-suexec-basarili

Easy Apache v3.28.7 Derlenmesi

1- Adım ( Derleme yapmak için ) Güncellenmiş olan Easy Apache yi derlemek için yapmanız gereken Easy Update ekranındaki Actions (Eylemler) bölümündeki ayar ikonuna tıklamaktır. (Aşağıda resimde görünen yere tıklayınız.)

easy-apache-v3-26-10-derleme

 

2. Adım Apache Versiyon seçimi (Apache 2.2.29 Güncel Apache Versiyonu)

Burada değişiklik yapmadan bir sonraki adıma geçiyoruz. Anlatım 03.04.2015 tarihinde yapıldığı için farklı versiyonlar çıkmış olabilir siz seçimi değiştirmiyorsunuz sistem otomatik seçer)

easy-apache-derleme-apache-secimi

3. Adım Php Versiyon Seçimi

Burada değişiklik yapmadan bir sonraki adıma geçiyoruz.

easy-apache-derleme-php-secimi

 

3. Adım Bileşen Seçimi 

Kurulacak Bileşenler

Mod SuPHP 0.7.2
EAccelerator 0.9.6.1 for PHP
IonCube Loader 4.6.1 for PHP
Mod Security 2.8.0
Zend Guard Loader 6.0 for PHP

Olarak işaretledikten sonra ” Save and Build “derlemeyi hızlı bir şekilde tamamlayabilir veya ” Exhaustive Options List ” tuşuna tıklayarak daha ayrıntılı olarak derleme yapabilirsiniz. ( Eğer kafa çok karıştırmak istemiyorsanız Save & Build tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

Exhaustive Options List ( Kapsamlı Ayar Listesi )

Asis
AuthnDefault
Deflate
Env
Expires
Fileprotect
Headers
MemCache
Mod SuPHP
Proxy
UniqueId
EAccelerator for PHP
IonCube Loader for PHP
Mod Security
Suhosin for PHP[isteğe bağlı]
Zend Optimizer for PHP
Bcmath
CGI
Calendar
CurlSSL
FTP
GD
Iconv
Imap
Magic Quotes *yeni sürümde mevcut değil
Mbregex
Mbstring
Mcrypt
Mysql
Mysql of the system
MySQL “Improved” extension.
Openssl
PDO
PDO MySQL
POSIX
Path Info Check *yeni sürümde mevcut değil
Pear
Phar
SQLite3
Sockets
TTF (FreeType)
Zip
Zlib

easy-apache-derleme-kurulum-asamasi

Seçimleri yaparken eğer seçili olan fakat yazıda adı geçmiyorsa seçimi iptal etmiyorsunuz. 

Daha Save & Build yaparak derleme işlemine başlıyoruz. Kurulum yaklaşık 10-15 dk kadar sürebilir hatta daha fazla da olabilir o yüzden mutlaka bitmesini bekliyoruz. Adımları geçerken veya aklınıza takılan birşey olursa veya karşılaştığınız herhangi bir hata olursa konu altından yorum yazdığınızda mutlaka cevaplandırırım. Bunun dışında gözden kaçan veya hatalı olduğunu düşündüğünüz bir yer varsa lütfen bildirin.

Anlatım Emir Web Tasarım tarafından yapılmıştır. İzinsiz kopyalanması yasaktır. Tüm Hakları Saklıdır.

Güncelleme Tarihi: 17/01/2015Leave a Reply

five × 4 =