CDN Nedir? Ücretsiz CDN Hizmeti veren siteler hangileridir?

CDN (Content Delivery Network) Türkçe manası “İçerik Dağıtım Ağı” olan CDN, çok fazla görsel içerik ve statik (css, js ) dosyaların çok ve hitiniz yüksekse CDN hizmeti almanızı tavsiye ediyorum.   CDN sunucuları tüm dünyaya yayılmış bir altyapı ile çalışır.  Bu tarz hizmet veren bir çok firma mevcut ve çoğu da ücretli. Peki bu hizmeti beleş bulamaz mıyız?

Nereye bakacağınızı biliyorsanız EVET. Aşağıda sistemin nasıl çalıştığını kısaca anlatıp sonrada ücretsiz hizmet veren firmalar nerede kısaca gözatalım.

CDN (Content Delivery Network) nasıl çalışıyor?

Sistem öncelikle sitenizdeki tüm görsel css js gibi tüm verileri kendi bilgisayarına yüklüyor(Download).Daha sonra ziyaretçi sitenize girmek istediğinde ziyaretçinin en yakınındaki bulunan serverinden yayın yaptığı için bant çok fazla kullanılmıyor artı ziyaretçi hızlı bir şekilde veriye ulaşmış oluyor.

Peki CDN Hizmeti almak ne işimize yarar?

  • Çok hızlı şekilde veri erişimi sağlar ve ziyaretçilerinizin siteden kaçmasını engeller. ( Çok geç açılan bir siteyi kim ne yapsın. )
  • Seo için çok önemli olması ve seo değerini artırmasını sağlar.
  • Otomatik olarak Alexa değerinde gözle görülen düşme sağlar ( Ziyaretçinin kalma zamanı arttıkça Alexa da değeriniz artar.)

cdn-nedir-ucretsiz-cdn-hizmeti-veren-sitelerÜcretsiz CDN hizmeti veren siteleri sıralayalım. Eğer sizinde kullandığınız ve aşağıda belirtiğim CDN siteleri dışında bir site varsa onu msj olarak atarsanız onu da konuya eklerim.

  • CloudFlare [ https://www.cloudflare.com/sign-up ] * ücretsiz seçeneği mevcut.
  • Incapsula [
  • jsDelivr – WordPress CDN Plugin [http://wordpress.org/plugins/jsdelivr-wordpress-cdn-plugin/]

Size benimde kullandığım Incapsula boyut itibariyle yüksek olan İnternet sitelerine ait dosyaların, farklı sunucularda tutularak ve farklı coğrafi lokasyonlardan siteyi ziyaret eden kullanıcılara en yakın sunucular aracılığı ile bu dosyaları onlara gönderilmesini sağlayan bir network ağıdır. Burada amaç, kullanıcıları fazla bekletmeden onlara en kısa sürede sayfanın tamamına erişimlerini sağlamaktadır.

Bu servisin anlaşılabilirliğini arttırmak için öncelikle dünya üzerinde birkaç farklı lokasyon ile Türkiye/İstanbul arasındaki mesafelere bir göz atalım.