Blogspot siteme site haritası nasıl eklerim?

Çoğumuz web site hayatımıza ücretsiz blog alarak başlamışızdır, ücretsiz olmasının yanı sıra bir çok temaya sahip olması herşeyin kurulu olarak size sunulması çok güzel gibi görünebilir fakat işin teknik kısmına geldiğinizde veya sitenize bir sitemap yüklemek istediğinizde işin rengi değişebiliyor. Çünkü blogların ftp (Dosya Transfer Protokolü) izinleri kapalı veya çok sınırlı olabiliyor.

Bu yazımda size Blogspot (blogger) sitesinden aldığınız ücretsiz bloğunuza nasıl sitemap ekleyebilirsiniz ona kısaca değineceğim.

 

blogspot-sitesine-site-haritasi-eklemeÖncelikle blogspot sitenizi Google Web Master Tool araçlarına kaydetmeniz gerekmektedir. Eğer yapmadı iseniz bunu şurdaki konumdan yapabilirsiniz. Google Web Yöneticisi Araçlarına giriş yaptıktan sonra eklemiş olduğunuz sayfanıza tıklıyor ve ilk pencerede (Site Kontrol Paneli ) site haritasına tıklıyorsunuz veya sayfanıza tıkladıktan sonra sol menüden Tarama ve Site Haritalarına tıklayarak Site haritaları bölümüne erişiyorsunuz. Daha sonra SİTE HARİTASI EKLEME / TEST ETME tuşuna basarak

[quote]atom.xml?redirect=false&start-index=1&max-results=500[/quote]

yazarak Site Haritasını Gönder tuşuna basmanız yeterli..

 

Makalemde adı geçen Google Web Master Tool logo ve tüm hakları Google Inc. Firmasına ait olup Google firmasının hiç bir ürünün satışı veya pazarlaması burda yapılmaktadır. Telif haklarına aykırı olduğunu düşündüğünüz metin ve görselleri kaldırılmasını istiyorsanız iletişim bölümünden bizimle iletişime geçebilirsiniz.