Birden fazla işletim sistemi olan bilgisayarda işletim sistemini boot ekranından kaldırma

Geçenler ubuntu kurulumu yapıp belli süre kullandım (Dual Boot). Daha sonra kaldırdım fakat ilk açılış ekranında (Boot Ekranında) hala olduğunu ve kalkmadığını gördüm. Bu problem belki de aramızda başka arkadaşlarında başına gelmiştir. Çözümü ise çok basit yapacağınız bir adım ile sisteminize zarar vermeden kaldırabiliyorsunuz. Fakat şunu belirtmeden geçmeyelim. Birincisi yazdığım adımları çok dikkatli yapmanız ve hata yaptığınızda işletim sisteminizi kaldırabileceğinizi bilmelisiniz. Baştan format çekmek zorunda kalabilirsiniz. İkincisi ise anlattığım konu ile şahsımın veya sitemin hiç bir sorumluluk kabul etmeyeceğini söyleyerek işe başlayalım.

Yönetici olarak çalıştıma
Yönetici olarak çalıştırma
  • İlk önce Windows 7 de başlat ve CMD yazarak “Komut İstemi” programına sağ tıklayarak Yönetici olarak çalıştır ‘ı tıklıyorsunuz.  (Windows 8 için “Başlangıç” ekranında iken cmd yazın  “Komut İstemi” çıkacaktır, üzerine sağ tıklayın ve altta açılan bölümden Yönetici olarak çalıştır buttonuna basarak programı çalıştırın. )
  • İkinci adım olarak komut sisteminde ( Mutlaka Administrator:Komut İstemi yazmalı ) Ekrana bcdedit yazıp Enter tuşuna basın.
  • Açılan ekranda sitenizde kurulu olan sistemler çıkar burda sizin yapacağınız silmek istediğiniz işletim sisteminin identifier bölümünde adı yazan bölümü bulup silme işlemine başlamak. (Sileceğiniz işletim sistemi hangisi olup olmadığına description bölümündeki alana bakarak emin olabilirsiniz.
  • Silmek için ise Bcdedit /delete {identifier kodunu görüldüğü yazın}