Wordpress Otomatik Kayıt ve Revision Temizliği

Wordpress kullanan herkes bilir ki, WordPress belli aralıklarla yazmış olduğunuz yazılar belli aralıklarla otomatik olarak kaydeder. Ve kesinlikle mükemmel bir özelliktir. Yazdığınız yazıları yazıp sonrada yanlışlıkla silinmesi, yazan birisi için ölümdür :).
Peki Otomatik kayıtı neden temizleme gereği duyuyoruz. Öncelikle yapılan bu işlemler Veritabanınıza kaydolur. Yani Veritabanınıza ekstra yük biner ki otomatik kayıtları wordpress otomatik silmez. Sizin veritabanınıza girip elle temizlemeniz gerekir. WordPress otomatik kayıt özelliğini revision (revizyon) adı altında tutar. WordPress veritabanını optimize etmek için yani biraz daha hızlı açılmasını sağlamak için gereksiz yer işgal eden ve veritabanınızı ağırlaştıran bu otomatik kayıtları silmek ve optimize için aşağıdaki işlemleri uyguluyoruz.

Öncelikle WordPress veritabanında daha önceden biriken gereksiz kayıtları silmek için.

Veritabanınıza giriş yapıyorsunuz. (Phpmyadmin veya hangisini kullanıyorsanız) Sorgu penceresini kullanarak sorgu penceresini açıyor ve aşağıdaki kodu yazıyorsunuz.

Phpmyadmin Sorgu Penceresi

DELETE FROM wp_posts WHERE post_type = “revision”;

Phpmyadmin üzerinden gereksiz otomatik kayıt dosyalarını sildikten sonra  wp-config.php dosyasını editör ile açarak aşağıdaki kodu giriyorsunuz.

 

define('WP_POST_REVISIONS',6);

Burdaki 6 sayısı toplamda kaç kez revizyon yapmasını istediğimizi belirtiyoruz. Böylelikle otomatik kayıt bir yazıda 6 kez çalışıyor.wordpress-otomatik-kayit-ve-revision-temizligi

Eğer ben acemiyim bunlar bana zor geldi diyorsanız bu işleri yapan çok basit eklentiler WordPress Eklenti (Plugins) bölümünde mevcut.  İşte onlardan bir kaçı;

  • http://wordpress.org/extend/plugins/delete-revision/
  • http://wordpress.org/extend/plugins/revisioner/
  • http://wordpress.org/extend/plugins/wp-optimize/
  • http://wordpress.org/extend/plugins/revision-control/