Whm / Cpanel Ana ip(Main ip) değiştirme resimli anlatım

Sunucu veya Vps ana ip değiştirme

Öncelikle bu işlem ne işimize yarayabilir kısaca anlatayım. Eğer ana ip miz blacklist e girmiş veya kullanmış olduğumuz ana domaini kullanmak istemiyorsak farklı bir dns tanımlamak istiyorsanız bu işlemi yapabilirsiniz. İşlemlere başlamadan önce bu konuda teknik bilginiz azda olsa olması gerekir bu yüzden konuya vakıf değilseniz başlamadan bitirmenizi öneririm. Yaşayabileceğiniz sorunlar için sorumluluk size aittir. Dikkatli takip ederseniz sorun yaşamazsınız fakat gene de uyarımızı yapalım.

Öncelikle şuandaki main ip’den sunucuya SSH işlemi gerçekleştirip root olarak login olalım.

# nano /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0

Centos 7+ için alttaki kodu kullanabilirsiniz.

# nano /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-ens32

whm-cpanel-ana-ipmain-ip-degistirme-resimli-anlatimİçerisinden IPADDR kısmını yeni ip’inizle, GATEWAY kısmınıda hizmet aldığınız yerin size ilettiği Gateway ile değiştirin.

# nano /etc/sysconfig/network

Gateway kısmını değiştirin. Az önce değiştirdiğiniz gateway ile aynısını girmelisiniz. Eğer Gateway değişmemişse burayı yapmanıza gerek yok bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

# nano /etc/ips

Burada eski ip’inizi silip yeni ip’inizi giriyorsunuz.Daha sonra netmask ve gateway’leri de girmeniz gerekiyor. Eğer eklemeniz gereken ip zaten ip bölümünde ekli ise bu adımı geçebilirsiniz.
Kısacası şöyledir, <IPAdresi>:<SubNetMask>:<Gateway>

Örneğin : 192.168.1.15:255.255.255.255:192.161.1.254 şeklinde olmalı. Burda önemli olan aradaki ” : ” işareti olmalıdır. İp ve Gateway size sunucu aldığınız yerden zaten verilmiş olması gerekiyor.

# nano /var/cpanel/mainip
Burada da eski ip’inizi silip yeni ip’inizi giriyorsunuz.

# nano /etc/hosts
Burada da eski ip’inizi silip yeni ip’inizi giriyorsunuz. Hostname’i de güncellemek isterseniz müdahale edebilirsiniz. Yapmaya bilirsiniz ama eğer ana domain de değişmişse hostname değiştirmenizi tavsiye ederim.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra,
Sponsor Bağlantı
# service network restart
komutuyla network’ü restart ediyorsunuz. Bu işlemi yaptıktan sonra putty devre dışı kalacaktır. (eski ana ip adresinizi sildiğimiz ip adresi tamamen sistemden kalktığı için) Bu durumda tekrar putty ‘ yi açıyoruz ve yeni ana ip adresimizle giriş yapıyoruz.

# service ipaliases restart

Komutuyla da cpanel’in ip aliases servisini yeniden başlatıyoruz.

Not: Eğer bir lisansınız varsa lisansı aldığınız yerden ip değişikliği başvurusu yapmanız gerekmektedir. Yoksa yeni bir lisans almak zorunda kalabilirsiniz.

Lisansınızı kontrol etmek için http://verify.cpanel.net/

Sizi arayalım

Bizimle her konuda iletişime geçebildiğiniz gibi isterseniz bizde sizi arayabiliriz

    İşlerini çok profesyonel yapıyorlar.

    Oğuzhan Ulvi Başkurt
    Kurucu ve Baş Eğitmeni, Aikimode Aiki Akademi